Basınç Altında Fermantasyon 1

Basınç Altında Fermantasyon

Basınç Altında Fermantasyonun Avantajları

Basınç altında fermantasyon ‘un en büyük avantajı fermantasyon süresini kısalması diyebiliriz. Yaklaşık 1 hafta içinde fermantasyonu tamamlayabilirsiniz.

Daha yüksek sıcaklıkta fermantasyon yapmanıza, maya ile oluşan kötü lezzetlerin baskılanmasına ve fermantasyon sonunda biranızın gazlı bir şekilde servise hazır olmasına olancak sağlar.

Basınç altında fermantasyonda basitçe bahsetmek gerekirse,

basıncaltindafermantasyon

Fermantasyon süresinde biranız gazlanıyor,

Mayalar basınç altında daha yüksek sıcaklıklarda çalışabiliyor ve yaklaşık 1 haftada biranız içime hazır oluyor.

Şimdi biraz nasıl yapıldığından bahsedelim.

Fermzilla’da Fermantasyonu kurup mayaları attıktan sonra ilk 24-48 saat hava kildi kullanmanız tavsiye ediliyor. Mayaların rahatça çalışması için fermantasyonun ilk 24-48 saatini hava kilidi kullanarak tamamlıyoruz.

Şimdi hava kilidini çıkarıp basınç tahliye vanasını tanka takıp fıçının oksijenle temasını engellememiz gerekiyor. Valfin sanite edilmiş olması çok önemli. Bu işlemi kısa sürede yapmak biranın oksijenle temasını engeller.

Basınç altında gazlandırmanın temel olarak iki yolu var. Fermantasyon süresince tankta oluşacak Co2 kullanmak ya da tanka dışarıdan Co2 uygulamak. Tanka dışarıdan Co2 uygulamak fermantasyon süresini ve biranızın ne kadar gazlı olacağını sizin belirlemenize olanak sağlar.

Eğer tanka dışarıdan Co2 uygulamadan basınç altında fermantasyon yapacaksak,

Spunding valf  kullanıyoruz. Spunding valfin temel görevi tankın içinde bizim istediğimiz miktarda basıncı muhafaza etmek, fazlasını tanktan dışarı atmak.

Sarı vana tankta olmasını istediğiniz basıncı ayarlamanıza olanak sağlıyor. Üzerinde bulunan gösterge ile tanktaki basınç değerini takip edebiliyorsunuz.

Spunding valfi kurup artık tanka takabiliriz.

Spunding Valfin sarı vanasını sıkıp kapatarak gazın valften çıkmasına engel oluyoruz.

Fermantasyon süresince oluşacak ve artacak basıncı göstergeden takip edeceğiz.

Bir süre sonra tankın içindeki basınç istediğimiz miktara geldiğinde sarı vanayı kullanarak gazın çıkışını dinleyebilir ya da valfin çıkış ucuna bağlayacağınız bir hortumu suya daldırıp gazın çıkışını anlayabilirsiniz. istediğiniz basın değerine ulaştığınızda sarı vanayı küçük hareketlerle kapatın, gaz çıkışı durduğunda valf, tankın içindeki basınç değerini sabit tutacak, fazlasının çıkmasına izin verecektir.

Dışarıdan Co2 uygulamak aslında çok gerekli değil. Hava kildini çıkarıp basınç tahliye vanasını takıp gaz çıkmasına engel olduğunuzda 2-3 saatlik bir sürede tank 15-16Psi basınç değerine kendi kendine ulaşıyor. Ancak yinede kullanmak isterseniz Mini regülatör veya türevlerini kullanarak ihtiyacınız olan basıncı siz oluşturabilirsiniz. Bu, henüz fermantasyonun başında istediğiniz basınç değerini oluşturabileceğiniz anlamına geliyor.

Basınç altında fermantasyon için en iyi iki bira stili Ale ve Lager’ ler. Bu biraların mayaları basınç altında fermantasyon için oldukça dayanıklı oluyorlar.

Artık top sizde…

Yapacağınız bira stiline göre tankın çalışma basıncını belireyecek, ve fermantasyonu bitireceksiniz. Genel olarak Lager biralar 16-18Psi basınçta fermente ediliyor.

 

Bu videoda kullanımını görebilirsiniz.

Basınç altında fermantasyon Ne gibi avantajları var doğuruyor…

1: Biranızın oksijenle kirlenmesine engel olun, riski neredeyse ortadan kaldırın. Fermantasyon tankını basınçlandırarak ve tankın üzerindeki basınç tahliye valfini kullanarak fermantasyonunuzu tamamen oksijensiz hale getirebilirsiniz. Bitmiş birada oksijen teması olmaması ev biracılarını profesyonelliğe taşıyan ilk ve en önemli adımdır.

Bitmiş bir birada oksijenden kaçınmak, nihai ürünü iyileştirmenin harika bir yoludur – bu, profesyonelleri homebrewer’lardan ayıran ana şeylerden biridir.

2: Tankınızı bir defa basınçlandırdığınızda artık hiç bir şeye ihtiyacınız olmadan fıçıya biranızı aktarabilirsiniz ve en önemlisi bu kapalı devre bir aktarım şekli oksijenle hiç temas yok.

3: Daha hızlı fermantasyon. Basınç altında fermente ederek normalden daha yüksek sıcaklıklarda fermente edebilirsiniz, bu da daha hızlı bir fermantasyon sağlar.

biranızın çeşidine ve fermantasyon sıcaklığınıza göre yaklaşık 1 hafta gibi bir sürede fermantasyonu bitirebilirsiniz. Fermantasyon bittiğinde biranız gazlı bir şekilde hazırdır.

4: Basınç altında fermente etme, mayanın üreteceği istenmeyen aromaları azaltarak, normalden daha yüksek sıcaklıklarda tekrar daha temiz bir fermantasyona izin verir.

5: Fermantasyon Tankında Karbonizasyon. Basınç altında fermente ederek ve Cold crash yaparak, tamamen gazlı bir bira üretmek mümkün.

Basitçe söylemek gerekirse, basınçlı fermantasyona başlamak için iki parça ekipmana ihtiyacınız var.

Basınca dayanıklı bir fermenter ve spunding valf !

Başka malzemelerede ihtiyacınız olduğunu göreceksiniz – örneğin harici bir CO2 tüpü ve regülatör ve transferler için bazı hatlar vb.

“Basınca dayanıklı fermantasyon tankı” ifadesi piyasadaki birkaç fermentör için geçerli olsa da, bunların gerçekten yararlı olması için gerçekten en az 2 bar (yaklaşık 30 psi) saklama kapasitesine sahip olmaları gerektiğini belirtmek önemlidir.

Spunding Valve, fermentördeki basınç miktarını tam olarak ayarlamanıza izin veren özel bir valftir. Hemen hemen her basınç kapasiteli fermantasyon tankında bir Basınç Tahliye Valfi bulunmasına rağmen, bunun basıncı düzenleme aracı olarak değil, yalnızca son güvenlik olarak hattı kullanılması oldukça önemlidir.

Basınç altında fermente etmek için, fermantasyonu normal şekilde başlatmanız yeterlidir. Mayayı ekledikten ilk 24-48 saat boyunca basınçsız ve mayanızın için tavsiye edilen sıcaklıkta normal şekilde fermantasyona başlayabilirsiniz.24 ya da 48 saat sonra fermenterin gaz girişine bağlayacağınız bir Co2 regülatörü ile yapacağınız bira çeşidine göre tanka basınç uygulayın. Dilerseniz mayalar çalışmaya başladıktan sonra tankta oluşacak doğal basıncıda kullanabilirsiniz. Şimdi tek yapmanız gereken spunding vali takıp ideal gaz seviyesine ayarlamak. 

Neden Basınç Altında Fermantasyon ?

Bu konuda çok net olalım.

Basınç altında fermantasyon yapılması için genel bir kural yok.

Basınç altında mayalama, tortu ve kötü tatları azaltır ve böylece mayalanmanın diğerlerine göre daha hızlı ve daha temiz olmasını sağlar. Bu oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Lagerler, basınç altında fermente etmek için mükemmeldir.

Lager mayaları, oldukça yüksek basınçları iyi idare eder.

Lagerleri basınç altında fermente etmek, hiçbir kötü etki olmadan bira sıcaklıklarında fermente etmenizi sağlar. Kötü tatlar olmadan hızlı, temiz bir fermantasyon elde edeceksiniz.

Lütfen unutmayın – tüm bira mayalarının basınç altında güvenilir bir şekilde fermente edilebileceğini kesinlikle garanti edemeyiz. Deneyimlere göre, Lallemand Diamond Lager ve Fermentis W34/70 (her ikisi de kuru maya), 18 psi’ye kadar olan basınçlarda bira sıcaklıklarında hızlı ve temiz fermente olacaktır.

Teknik oldukça basittir.

İdeal olarak, mayanızı üreticinin önerdiği şekilde normal lager sıcaklıklarında çalıştırın. Hemen hemen her mayada ilk 24 saat, maya sağlığı ve kötü tat potansiyeli açısından kritik öneme sahiptir.

Basınçlı fermantasyon için potansiyel bir sorun, basıncın mayaların çalışmasını engelleyeceğidir. Fermantasyonunuz üzerinde etkisi olabileceği için ilk 24 saat co2 eklemeyiz. 

Maya çalışmaya başladıktan ve fermantasyon ciddi bir şekilde başladığında, CO2 salınmaya başlayacağını ve bu CO2’den gelen basıncın fermenterde artacağını göreceksiniz. Neredeyse tüm basınçlı fermentlerde basıncı bu şekilde bu şekilde başlatıyoruz – doğal olarak salınan CO2 ile.

24 saat sonra, büyük olasılıkla istediğiniz basınçta veya istediğiniz değere yaklaşmış olacaksınız ve fermantasyon iyi bir şekilde devam edecek. Her zaman olduğu gibi, sıcaklığı kademeli olarak yükseltebilirseniz, büyük olasılıkla daha iyi bir sonuç alırsınız. Karışım  18 dereceye gelene kadar her 24 saatte bir birkaç derece artırmayı tercih edebilirsiniz. Daha yüksek sıcaklıkları denemekten çekinmeyin.

Bu yöntemi kullanarak, Diamond Lager mayası ile, beş gün içinde tamamen bitmiş bir biraya güvenilir bir şekilde sahip olabilirsiniz.

Ale Fermente

Tam olarak yukarıda özetlenen prosedürleri kullanarak – bu nedenle önerilen sıcaklıklarda adım atarak ve fermantasyon devam ederken basıncın yükselmesine izin vererek, bira mayalarını normal sıcaklıklardan daha yüksek sıcaklıklarda fermente edebilir ve tekrar hızlı, temiz fermantasyonlar elde edebilirsiniz. 

Peki, ne zaman baskı altında mayalanmamalıyız?

IPA’lar. Belçika bira stilleri – Dubbels, Tripels, Saisons vb – bunlar, baskı altında mayalanmaya pek uygun olmayan bira türleridir.

Bazı mayalar da basınca iyi dayanmazlar ve baskı altında bırakıldıklarında durabilirler – örneğin, bazı saison mayalarının bu konuda kötü nam saldığı söylenmektedir.

Birayı Fıçıya aktarmak

Fermantasyon bitti. Soğuk şoklama yaptınız. Artık biranızı fıçıya alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruların için buradayız !