Tank ve Fıçılara Aktarım| Bölüm 4 1

Tank ve Fıçılara Aktarım| Bölüm 4

Bir fıçının nasıl dolduracağının öğrenilmesi kesinlikle zor bir konu değildir, ancak sürecin her seferinde sorunsuz bir şekilde ilerlemesini istiyorsanız bilmeniz gereken bazı püf noktaları var..

FIÇININ EV YAPIMI BİRA İLE DOLDURULMASI

Fıçılarınızı nasıl doldurduğunuz, büyük ölçüde kullandığınız fermantasyon tankı türüne bağlıdır. Birayı cam veya plastik damacana veya musluk takılmamış kovalardan fıçıya basit bir hortumla aktarmanız gerekir. Bu durum biranızın oksijenle temas etme riskini doğurur. Oksijenle temas eden bira ev biracıları arasındaki tabi ile kirlenir ve bayatlama henüz biranızı içmeden başlar.  Fermzilla All Rounder kullanarak aktarım işini çok daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

FERMZILLA’dan  FIÇILARA AKTARIM

Aktarım başlamadan önce fıçınızı buzdolabı soğukluğuna getirmeniz biranızın berraklığını ciddi şekilde etkileyecek, karbonizasyonu kolaylaştıracaktır. İyi bir karbonizasyonun sırrı içeceğin soğuk olmasında gizli.

Fermantasyon tankınızın ball lock çıkışları varsa fıçınızın kapağını hiç açmadan doldurarak içeriye oksijen girme ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz. Fıçınızda ve fermantasyon tankında bulunan ball lock gaz ve sıvı postları bu işi sizin için hallederler.

Aktarım yapmak için ihtiyacınız olan şey bir sıvı aktarım bağlantısıdır.

Doldurmaya başlamadan önce dolduracağınız fıçının, eğer varsa,  içindeki basıncı  gaz tahliye vanasını bir iki defa çekerek boşaltmanız gerekir. Fıçınızdaki basınç, fermantasyon tankındaki basınçtan daha büyükse, dolum yapmaz.

Basınç alındıktan sonra, fermantasyon tankındaki sıvı çıkışına sanite edilmiş bir sıvı aktarım bağlantısı takın ve diğer ucunu da fıçıdaki ball lock kapağa takın. Bu işlem, biranın fıçıya, fıçının içindeki hortumundan girmesini sağlayacaktır. Bu da, tertemiz, köpürmenin olmadığı bir aktarımdır.

Aktarım hortumunu bağladıktan sonra, Fermantasyon tankınıza Mini Regülatör yada Çift Göstergeli Co2 Regülatörü takın takın, Eğer tankta fermantasyon yapıyorsanız çoğu zaman fermantasyon süresince oluşan basınçla bile, regülatörü açmadan aktarımı başlatabilirsiniz.

Basınç az ise regülatörü yaklaşık 3-5 psi’ye ayarlayın ve biranın fıçıya akmasını sağlayın. Akış durursa, dolum yaptığınız fıçıdaki gaz tahliye valsini kullanarak fıçıdaki basıncı tekrar boşaltmanız gerekir bu akışı tekrar başlatacaktır.

Tank ve Fıçılara Aktarım| Bölüm 4 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FIÇINIZI AŞIRI DOLDURMAKTAN KAÇININ

Fıçınız yeteri kadar dolduğunda, aktarımı durdurmanız gerekir.  Durdurmak için yapılacak en iyi şey fıçıdaki konektörü fıçıdan çıkarmaktır Bu aktarımı durdur.

İlk kez bira fıçılayacak kişilerin çoğu, fıçıların fazla doldurulması tuzağına düşerler. Bu, kötü sonuçlara yol açabilir. Mesela bira, gaz konektöründen kaçıp CO2’nize sızabilir.

Bu sorunu önlemek için çek valfli bir gaz konnektörü kullanabilirsiniz. Karbonizasyona yardımcı olmak ve biranın gaz konnektöründen kaçmasını önlemek için fıçıda belli bir miktar üst boşluk bırakmanız gerekir. Bunu yapmanın kolay bir yolu, fıçıda yaklaşık 1 litre boşluk bırakmak olabilir. Co2 nin işini yapabilmesi için bu gerekli bir miktardır.

Fermzillanın üzerindeki litre şeridi size bunu anlama imkanı verecektir.  Corny fıçı kullanıyorsanız, yaklaşık 17-18 litreye ulaştığınızda durulması iyi bir fikirdir.

FIÇIDA GAZLANDIRMADAN ÖNCE

Fıçınız henüz boşken sızdırmazlık testi yaparak fıçının içindeki oksijeni dışarıya çıkarmış bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz. Bu biranızın oksijen ile kirlenmesine engel olur.

Önceden soğuttuğunuz fıçıyı alın. Fıçınızın ve ball lock kapağınızın sanite edildiğinden emin olun.

Boş fıçınızın ball lock kapağını kapatın ve fıçıya c02 verin. Duyamadığınız herhangi bir sızıntı olup olmadığını kontrol etmek için konnektörün ve kapağın etrafına durulama gerektirmeyen dezenfektan püskürtün; eğer dezenfektanda kabarcık oluyorsa, CO2 kaçıyor demektir. Bir şeyi sıkmayı atlmış olabilirsiniz.

Son olarak, basınç tahliye vanasını kullanarak fıçıdaki oksijeni çıkarın.

Fermzillanın sıvı postuna sıvı aktarım bağlantısını takın. Aynı bağlantıyı fıçıya taktığınızda akış başlayacak.

Şimdi sırada Soğuk şoklama ve Fıçıda gazlandırma var.

Burayı Tıklayarak yazı dizimizin 5. bölümü olan Soğuk Şoklama ve Hızlı Karbonizasyon bölümüne geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruların için buradayız !