Fermantasyon| Bölüm 2 1

Fermantasyon| Bölüm 2

Bugün piyasada 250-300TL gibi rakamlara fermantasyon yapabileceğiniz 23L’lik kovalar mevcut. Biranızı fermente etmek için uygun fiyatlı bir yöntem fakat oldukça meşakkatli ve sınırlı özelliklere sahip. Biranın hava ile temas etmesi, çöpe gitmesi anlamına gelir. Temel olarak bu kovalarda hava ile temas etme olasılığı oldukça yüksek. Muslukların çok kaliteli olmayışı, kovanın içinde fermantasyon yaptıkça plastiğin içeriğinin değişmesi ve zararlı maddelerin açığa çıkması gibi sorunlar yaşanabilir.

Biz, Fermantasyonu daha farklı bir ekipmanla, 30litre Fermzilla ile ele aldık. Avustralya ve Avrupa’da yaygın olarak kullanılan bir ekipman. Fermantasyon süresince standart kovalara kıyasla avantajlarından bahsederek bira fermantasyonu sürecinde başımızdan geçenleri sizlerle paylaşacağız. Biz de ekipmanları ilk defa sizlerle birlikte kuracağız.

30Litre FermZilla AllRounder’dan biraz bahsetelim…

Fermzilla, Avustralya yapımı yüksek basınca uzun süre dayanabilen plastik bir tank. Tahmin edeceğiniz gibi plastiğin içeriği ve bileşenleri gıda standartlarına uygun olmalı. Gözle görülmese de piyasadaki kovalardan en büyük farkı bu aslında. Öte yandan 30L’lik bu canavarın farklı avantajları da var. Biraz bunlara değinelim.

Size gelen kutunun içinden size yetecek her ekipman çıkıyor, bu konuda kendinizi rahat hissedebilirsiniz. Plastik tank, metal taşıma ayağı, contalar,sıcaklık stickerı, litre stickerı ve diğer tüm aparatlar…

Tank şeffaf olduğu için fermantasyon sürecini gözlemleyebiliyorsunuz, tankın içindeki değişim gerçekten çok ilginç.

Tankın konik bir yapıda olması fermantasyon boyunca mayanın ve tortunun tankın altında toplanmasına izin veriyor. Fermantasyon süresince tankın dibine çöken tortuyu biranızdan kolayca, oksijenle temas etmeden ayırmanıza olanak sağlıyor.

Fermzilla’nın kutusundan kapak, conta, basınç tahliye valfi, hava kildi, şamandıralı hortum, taşıma kulpları, Litre sticker’ı, termometre ve metal taşıma ayağı çıkıyor. Kurulumu oldukça kolay.

Şamandıralı Hortum

Tank paketi içinden plastik bir şamandıra ve gıda uyumlu hortum çıktığını göreceksiniz. Hortumun bir ucunu ve şamandıraya diğer ucunu ise ball lock sıvı çıkışına bağlıyorsunuz. Şamandıra ne işe yarıyor ? Bildiğiniz gibi bira fermente olurken tortu dibe çöküyor. Şamandıralı sistem sayesinde biranızı her zaman en üstten yani en berrak kısımdan fıçıya ya da şişeye aktarıyorsunuz.

Tankın bir diğer avantajı da basınç altında fermantasyon yapabilmesi. Bal Lock gaz girişine ekleyeceğiniz Spunding Valf  ile yaklaşık olarak 5-7 günde biranızı içilebilir hale getirebilirsiniz. Basınç altında yapılan fermantasyonun lezzetlere olan katkısı oldukça büyük. En önemlisi fermantasyon bittiğinde biranız gazlı bir şekilde hazır oluyor yani tekrar gazlandırmaya ihtiyacınız olmuyor.

Evdeki bir buzdolabından 1-2 raf eksilterek bu tankı kolaylıkla buzdolabınızda muhafaza edebilirsiniz.

Plastik Ball Lock Postlar

Tankın içinden çıkacak plastik ball lock postlar, ilk bakışta çeliğe göre daha kalitesiz gibi düşünülüyor. Ancak konnektörlerin genel olarak plastik olması, tankın kapağının, yani plastik ball lockların takılacağı yerin plastik olması sebebi ile çok daha mantıklı. Çelik Ball Lock postalar plastikte aşınmaya neden olabiliyor.

Litre Stickerı

Litre Sticker’ını tankın alt kısmında bulunan işaretli alana denk getirerek yapıştırdığınızda, aktarım yaparken ne kadar bira aktardığınızı tartarak hesaplamak zorunda kalmıyorsunuz.

Taşıma Kulpları

Taşıma kulpları gerçekten çok sağlam ve taşımada büyük kolaylık sağlıyor. Ancak monte ederken cıvatayı çok sıkmamak iyi olur aksi halde kapağın sıkışmasına sebep olabiliyor. Kulpların tankın etrafında rahatça dönmesi yeterli bir sıkılık.

Basınç Tahliye Valfi

Valfin en temel görevi fıçıda olması gereken basınç değerini bir şekilde aştığınızda fazla basıncı dışarı artması. Valf için belirlenen maksimum basınç 60 Psi. Fakat bu görevlerinden en basiti. Basınç altında fermantasyon yapmak, fıçı içindeki oksijeni tamamen yok etmek için çok önemli bir aparat. Basınç altında gazlandırmayı farklı bir başlıkta ayrıca inceledik.

Tankı kullanmadan önce kullanım talimatını okumak ve ona uygun hareket etmek çok önemli. bunlardan bazı önemli bilgiler;

Tankın maksimum çalışma basıncı 35Psi (2.4 bar). Eğer sürekli olarak basınç altında fermantasyon yapıyorsanız, bu değeri aşmamanız önemli. Sürekli basınç altında fermantasyon yapıyorsanız belirli periyodlarda hydro test yapmanızı öneririz. Bu sızdırmazlığın kontrolü için önemli.

Ancak hava kildi ile fermantasyon yapıyorsanız bu değerin bir önemi kalmıyor.

Tanka 55 derece üzeri sıvı kullanılamıyor. Olması gerekenden yüksek ısı, tankın eğilmesi bükülmesi ve formunun bozulmasına yol açabilir.

Fermzilla ile yaptığımız kit bira videosunu izleyebilirsin.

Buraya Tıklayarak yazı dizimizin 3. Bölümü olan Temizlik ve Sanitasyon konusuna geçebilirsiniz.

2 thoughts on “Fermantasyon| Bölüm 2

  1. Hale türker says:

    Atkadaş bira kurduk.. 3 . Gün gaz çıkma durdu bide düşündük kii😂şeker koymadık.. ne yapabiliriz..😂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruların için buradayız !