Kurulum Kılavuzu

Kılavuzlar

NİTRO KAHVE

NİTRO FIÇI SİSTEMLERİNDE SORUN GİDERME

Fıçıyı Tüm Gece Bırakınca Gaz Kalmadı
 • Fıçıdaki boşluk ne kadar fazlaysa, o kadar fazla gaz kullanmanız gerekir.
 • Fıçıyı bıraktığınızda basınç altında mıydı yoksa fıçıdaki boş alana gaz mı verdiniz? (gaz tahliye valfini çekin ve gazın dışarı çıkmasını sağlayın)
 • Sıvı gazı emer. Azot gazı kahvenin içinde çözünür, servis ettiğinizde köpük etkisi veren şey budur. Gaz, sıvı içinde çözündükçe basınç düşecektir.
 • Bir sızıntı varsa tüm bağlantıları kontrol ederek somun vb. vidaların sıkı olduğundan ve sızdırmadığından emin olun
Servis Ettikten Sonra Damlatan Musluk
 • Stout, kahve yada nitro musluğu, her musluk servisten sonra biraz damlatır. Premium stout musluk özellikle nitro için tasarlandığından dolayı içlerinde en az damlatandır. Tüm nitro musluk sistemlerinde sıvıyı iten basınç içeri çekildiğinde, musluk kapalıyken bile hala sıvı vardır. Kalan sıvı, ağızdaki küçük delikten yavaşça damlayacaktır. Bir tepsi veya mat kullanılabilir.
 • Servisten sonra musluk uzun süre damlatmaya devam ediyor ve sızıntı olduğunu düşünüyorsanız, parçalarına ayırıp doğru monte edilip edilmediğini kontrol edebilirsiniz. 
Köpük Çok Çabuk Dağılıyor
 • Fıçı içindeki sıvı soğuk değildir. Tüm sıvının mümkün olduğunca soğuk olduğundan emin olun. Azot gazı fıçı içindeki sıvının soğumasını sağlamaz, dolapta veya buz ile soğutmanız gerekir. İzole fıçılar ısıyı uzun bir süre sabit tutacaktır ama yine de başlangıçta soğutup koymak gerekir.
 • Fıçı yeterince çalkalanmamıştır. Gazı taktıktan sonra gazın içerde çözünmesi için fıçıyı kısa bir süre çalkalamanız gerekir.
 • Alkol oranı çok yüksektir. Sek vodka veya su dolu fıçıyı çalkalamak köpük oluşmasını sağlamaz. Örneğin Martini yapmak için kahve, vodka ve Kahlua karışımının her birinden 1/3 oranında önerebiliriz. Ancak deneyimlerimize ve barmenlerden aldığımız geri bildirimlere göre %50 kahve, %25 de vodka ve Kahlua koymak en iyi sonucu vermektedir.
 • Kahve harmanı yüksek yağ oranına sahiptir. Yağ oranı yüksek kahve çekirdekleri köpüğün uzun süre kalmasını önler.
 • Yeterli gaz basıncı yoktur. İstenen etkiyi yaratmak ve kahvenin akışını sağlamak için minimum 40psi basınç gereklidir. Eğer 10L fıçı kullanacaksanız içine 9L sıvı doldurup bir azot tüpü takarak iyice çalkalayın. Sonra tekrar bir tüp takarak servise başlayabilirsiniz. Akış yavaşladığında gaz bitmiş demektir, bu durumda devam edebilmek için gazı değiştirip yenisini takmalısınız. 
Kaç Tane Tüp veya Ne kadar Gaz Basıncı Kullanmalıyım?

Bunların hepsi, nasıl sonuç elde etmek istediğinize bağlı olarak değişen kişisel tercihlerdir ve muhtemelen kullandığınız kahve harmanı, gaz türü, kullanılan basınç, servis sıcaklığı, çalkalama süresi ve dinlenme zamanı gibi değişkenleri farklı şekillerde tecrübe ettikçe sonuç da değiştirecektir.

Genel kullanımda şu yöntemi izleyebilirsiniz;

 • Süzme işleminden önce, bir litre su içinde 50-80 gr öğütülmüş kahveyi buzdolabında 12 saat boyunca bekleterek soğuk demleme yöntemi ile kahvenizi hazırlayın
 • Soğutulmuş ve dikkatlice süzülmüş soğuk kahveyi 1L boş alan bırakarak fıçıya dökün (örneğin 5L fıçıda 4L kahve olacak).
 • Kapağı kapatın ve iyice çalkalamadan önce bir azot tüpü takın. Sıvı ile gaz fıçıda birleştiğinde köpük oluşurken sesi duyabilirsiniz.
 • Fazla miktarda akış basıncı sağlamak amacıyla başka bir tüp takın.
 • Musluğu takın ve istediğiniz kadar sıvıyı servis edin (kullanmadığınız zaman fıçıyı daha kolay saklamak için musluğu sökebilirsiniz)
 • Akış yavaşlarsa, başka bir tüp takın (5L fıçı için 2-3 ampul, 10L fıçı için 3-4 ampul yeterli olacaktır). 
 • Fıçıyı boşaltırken ya da yeni içecek doldururken gaz tahliye valfini kullanarak içindeki gazın tamamen dışarı çıktığından emin olun.

BİRA

Temizlik ve Sanitasyon

Nasıl sanite edilir?
 • Fıçılarınızı veya Termosları ilk kullanımdan önce iyice temizleyin. İlk başta sodyum prekarbonat (biberon temizleyicisi) temizleyici kullanmanızı ve detaylıca temizlemenizi öneririz
 • Her kullanımdan sonra sıcak suyla iyice durularsanız, fıçınızı doldurmadan önce sadece sanitasyon yaparak kullanabilirsiniz.
 • İçecek ile temas eden her türlü ekipmanı sanite etmeniz gerekmektedir. Sanitasyon sıvısı tüm ekipmanlara bir- iki dakika temas etmelidir.

MUSLUKLAR ve DİĞER EKİPMANLARIN SANİTE EDİLMESİ

Bulduğumuz en kolay yol, fıçı, termos ya da fermentöre; birkaç litre seyreltilmiş ve durulama gerektirmeyen sanitasyon sıvısı koymak, ve sanitasyon sıvısının tüm ekipmanlara ulaşmasını sağlamak oldu. Aşağıdaki videoda Sanitasyon uygulamasının nasıl yapılacağını izleyebilirsiniz.

Mini Fıçı ve Termoslar Nasıl Doldurulur?

Fermantasyon tankından fıçıya nasıl aktarım yapılır?

Biz Kraft biracılar, fıçıları şişeleri doldurduğumuz gibi doldurabiliriz. Şişe doldurmaya kıyasla fıçı doldurmak çok daha hızlı, temiz ve zevklidir. Fermantasaurus’ ta bulunan Ball Lock sistem sayesinde biranızı oksijen ile temas ettirmeden kolayca aktarılabilir.

Fıçılar

Fıçıların kurulumu nasıl yapılmalıdır?

Fıçı kurulumu ile ilgili bütün detayları videoda bulabilirsiniz…

Fıçılar paslanma yapar mı?

ficila.com.tr, Ikegger fıçılarının distribütorlüğünü yapmaktadır. Ikegger fıçıları, yüksek kalitede 304 paslanmaz çelikten üretilmiştir. Piyasadaki 304 paslanmaz çelik ürünlerinin kalitesi aynı değildir. İkegger fıçılarında kullandığı çelik ile dünyada kendini ispat etmiş bir markadır. Ikegger fıçıları 5 Yıl garantimiz altındadır.

Fıçılar darbelere dayanıklı mıdır?

Fıçılarımız neredeyse kırılmazdır. Yüksek basınç ve kırılmazlık testlerinden başarıyla geçmiştir.

Fıçı Ölçü ve Hacimleri

Fıçı ölçü ve hacimleri tablosu
Yardım 1

Regülatör

Regülatör kullanmak güvenli midir? Regülatör kullanırken nelere dikkat etmelisiniz?

Regülatör kullanmak tamamen güvenli ve gereklidir. CO2 tüplerinin içinde bulunan gazı tamamen sizin kontrolünüzde fıçının içine güvenli bir şekilde aktarır. Regülatör açık konumdayken gaz tüpünü vida yuvasında çevirmeyin veya çıkarmaya çalışmayın. Bu regülatörünüzün arızalanmasına yol açabilir.

CO2 tüpü regülatöre bağlanırken nelere dikkat edilmelidir?

Regülatörlerimiz standart olarak 16 gram vida ağızlı tüplere uygun olarak üretilmiştir. Daha farklı hacimdeki CO2 (Karbondioksit) tüplerini kullanmak için farklı tipteki adaptörlere ihtiyaç olabilir. Hangi hacimde CO2 tüpü kulanılırsa kullanılsın tüpün takılıp çıkarılmasından önce regülatörün üst kısmında bulunan ayar vanasının saat yönü tersine tamamen çevrilerek kapalı konuma getirilmesi gerekir.

CO2 tüpü takıldığında basınç göstergesi sıfırı göstermiyor ve gaz kaçağı gözlemleniyorsa ne yapılmalıdır?

Bu durum yüzde yüz regülatör açık konumda iken tüpü takmaya çalıştığınız için gerçekleşmektedir. Tüp takılmadan önce vananın kapalı konumda (saat yönünün tersine çevrilerek) olduğundan emin olunması gerekir.

Ball Lock Kapak

Ball lock kapağın gaz veya sıvı kaçırması durumunda yapılması gerekenler nelerdir?

Ball Lock kapaklar fıçı içindeki sıvının oksijenle temas etmesine engel olacak şekilde üretilmiştir. Kapak üzerinde bulunan gaz girişi veya sıvı çıkışında kaçak var ise, bu kaçağın olduğu konumdaki cıvatanın iyi sıkılmadığını gösterir. Paketinizden çıkan anahtarı cıvataları sıkmak için kullanabilirsiniz.

Ball Lock Kapakların bakımı nasıl yapılmalıdır ?

Kapak üzerinde bulunan contaların belirli bir kullanım ömrü vardır (Yaklaşık 12 ay). Bu süreyi uzatmak için gıda uyumlu vazelin kullanılmalıdır. Paketinizde yedek conta setleri bulunmaktadır.

Ball Lock kapak tahliye vanası gaz sızdırıyorsa ne yapılmalıdır ?

Fıçının içine gaz basıldığında, gaz tahliye vanasında kaçak oluşuyorsa, valfin saat yönünde çevrilerek iyice sıkıştırılması sağlanmalıdır.

Yardım 2
Musluk ve regülatör nasıl takılmalıdır?

Ball Lock kapağın dikey çıkışı sıvı çıkışıdır. Yatay konumda olan kısım ise gaz girişidir. Giriş ve çıkışların ömrünü uzatmak için az miktarda gıda uyumlu vazelin kullanılır.

Yardım 3

Musluklar

Musluk bağlantı noktalarında sızdırma varsa ne yapılmalıdır ?

Paketinizin içinde çıkan anahtarı kullanarak musluk bağlantı adaptörünü saat yönünde iyice sıkın.

Musluk açma kapama levyesinin altında bulunan cıvatanın sıkılı olduğundan emin olun.

Yardım 5
Musluk damlatıyorsa ne yapmalıyım?

Musluğu kullandıktan sonra içinde bir miktar sıvı kalması normaldir. İçinde kalan sıvı damlayana kadar altına bez ya da bir kase koymanız gerekebilir. Damlama çok uzun sürerse musluk bağlantı noktalarını kontrol etmeniz gerekir.

Bira ve karbonize içecek musluklarının özellikleri nelerdir?

Premium muslukluklar Amerikan İntertap markasıdır. Yüksek kalite paslanmaz çelikten üretilmiştir. Musluğun üzerinde içeceğinizin köpük oranını ayarlamanızı sağlayan ayrı bir manivela bulunmaktadır. Standart musluklar ise krom/pirinçten üretilmiştir. Köpük ayarı yapılması mümkün değildir.

Nitro kahve ve Kokteyl musluklarının özellikleri nelerdir?

Nitro kahve ve Kokteyller için Standart ve Premium olmak üzere iki farklı tip musluk bulunmaktadır. Bu musluklar yüksek basınca dayanıklıdır. Musluğun ağız kısmında bulunan özel bir aparat sayesinde içeceğinizin köpük oranını arttırır.

Musluklar nasıl temizlenmelidir?

Özellikle bira için kullanılan musluklar sanitasyon öncesi biberon temizleyicisi ile iyice temizlenmelidir. Yararlı bakteriler biranızın kirlenmesine sebep olacaktır. Her Fıçı dolumu öncesi musluğunuzu temizleyip sanite etmeniz gerekmektedir. Musluğu temizleme işleminden önce musluk bağlantı adaptörü sökülmelidir.

Konnektörler

Konnektörlerin kullanım amacı nedir? Nasıl kullanılır?

Genel olarak konnektörler gaz ve sıvı olmak üzere ikiye ayrılır. Beyaz/Gri Konnektörler gaz için; Siyah Konnektörler sıvı için kullanılır.

Konnektörler Ball lock kapaklara uygun olarak özel tasarlanmıştır. Konnektörler regülatör ve muslukların Ball Lock sisteme kolaylıkla bağlanmasını sağlar. Konnektörlerin üzerinde, bahçe hortumlarını musluğa bağlarken kullanılan yüzük sistemine benzer bir kilit mekanizması bulunur.

Gaz konnektörleri döner dişli regülatör adaptörü ile regülatöre kolayca bağlanır. Bu adaptör aynı zamanda regülatör fıçıya takılı iken yukarı aşağı yönde kolayca hareket etmesini sağlar.

Aşağıda ki videoda montaj aşamasını görebilirsiniz…