cold brew

Cold Brew Kahve Yapımı

Cold brew kahve yapımı

DÜŞÜNDÜĞÜNÜZDEN ÇOK DAHA KOLAY!

Nitro kahvenin cold brew, yani soğuk demlenmiş kahve ile hazırlandığını biliyoruz. O zaman, cold brew kahve nedir  ve nasıl yapılır konularına da değinelim biraz.

Öncelikle bilmemiz gereken şey, cold brew, soğuk veya buzlu kahve (iced coffee) ile aynı şey değildir. Buzlu kahve, sıcak su ile demlenmiş ve soğutulup buz koyma tolu ile soğutulup servis edilen kahvedir. Ancak, soğuk demleme en basit tanımıyla soğuk su ile yavaş yavaş demleme yöntemidir.

Bu teknikte, öğütülmüş kahve soğuk veya  oda sıcaklığındaki suda bekletilir. Böylece soğuk demlenmiş kahve çok daha konsantre bir lezzete sahip olur. Ayrıca, soğuk demleme tekniği kahvenin asitliğini azaltır, bu da kahvenin yapısındaki doğal tatlılığı ve kompleks aroma profilini ortaya çıkarır.

Son derece kolay bir işlem

Özel olarak tasarlanmış kovamız sayesinde süreci çok daha pratik bir hale getirmek mümkün. İhtiyacınız olan en önemli şey ise biraz zaman!

Hazırlık aşamasında aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz;

  • Öncelikle öğütülmüş kahveye ihtiyacınız var. Damak tadınıza uygun, sevdiğiniz bir çekirdeği kahve öğütücünüz varsa kendiniz öğütebilir ya da hazır öğütülmüş kahve alabilirsiniz. Ancak, dikkat etmeniz gereken nokta kahvenin kalın öğütülmüş olmasıdır.
  • Kahve demleme kovasının içinde yer alan filtre poşetine önce kahveyi sonra da suyu eklemeniz gerekir. Her litre su başına yaklaşık 50-80 gr kahve koymanız yeterli olacaktır. Tüm kahvenin su ile ıslandığından emin olmayı unutmayın.
  • Kovanın kapağını kapatıp, oda sıcaklığı veya buzdolabında en az 12-16 saat kadar bekledikten sonra servise hazırsınız!

Kahve Demleme Kovası ile ilgili detaylı bilgi için sayfamıza göz atabilirsiniz.

Yapım aşamalarını görmek için lütfen videoya tıklayınız.